Tel. 604-971-395
USŁUGI INSTALACYJNE NA TERENIE KRAKOWA ORAZ MAŁOPOLSKI
W dużej rodzinie Systemów Zabezpieczeń monitoring zajmuje szczególne miejsce, śmiem twierdzić iż nawet tej rodzinie przewodniczy. Ten rodzaj sytemu odpowiada za rejestrowanie wszystkiego w formie nagrania wideo. Uzyskany w ten sposób zapis możemy odtwarzać, dzięki temu jesteśmy
w stanie sprawdzić co działo się w konkretnej chwili i konkretnym miejscu objętym dozorem kamer. Samo słowo "rejestrowanie" nie opisuje dzisiejszych możliwości systemów CCTV. W erze cyfryzacji, monitoring służy pomocą w wielu dziedzinach naszego codziennego życia, takich jak: zwykłe otwieranie drzwi lub szlabanu, znalezieniu miejsca parkingowego, a także będącym ostatnio na topie, pomiarze temperatury.
Kamery, to słowo kojarzy się każdemu gdy słyszy słowo monitoring, i jak najbardziej jest to prawda. Kamery są podstawowym elementem systemu, odpowiadają za dostarczenie sygnału wideo odpowiedniej jakości do rejestratora, lecz to tylko "oczy" systemu. Rejestrator systemu to cały mózg
(chodź nie do końca) tego "biznesu". On odpowiada za nagranie, za możliwość odtworzenia tego nagrania oraz w większości za analitykę obrazu. W nim też montujemy dysk lub dyski twarde do zapisu. Rejestrator jest ewidentnie jednym z najważniejszych filarów systemu. Od niego uzależniamy rodzaj instalacji, oraz decyzję, jakie kamery wybrać. Skoro mowa o dyskach to warto wspomnieć, że to kolejny element bez którego nie możemy się obejść w systemie monitoringu. Na nim zapisujemy wszystkie dane i on w głównej mierze decyduje o czasie nagrania. Mamy kamery, rejestrator, dysk, ale trzeba to wszystko jakoś ze sobą połączyć.
Okablowanie - istnieją dwa rodzaje okablowania: kabel koncentryczny lub RJ45; o jego zastosowaniu napiszę w następnych artykułach poświęconych monitoringowi. Aby było jasne - kładziesz kable pod kamery - rozprowadź kabel RJ45. Każdy (ogarnięty) instalator zrobi na takich kabelkach system monitoringu. Wielu powie, że są kamery WiFi i kable to niepotrzebna rozrzutność; to ja w takim razie poproszę o schemat instalacji z podłączeniem prądu po WiFi.
Można pomyśleć, że to już koniec, mam potrzebny sprzęt, podłączam i działa. A raczej nie działa :P Niezależnie od systemu monitoringu, (analogowy czy IP) wszystko potrzebuje prądu. Rejestrator w większości przypadków musimy podpiąć do 230V i to wystarczy, ale kamery potrzebują 12V lub 48V. Przy systemie analogowym potrzebujemy zasilacz 12V odpowiedniej mocy, który zasili kamery przez rozdzielacz prądowy. W systemach IP wystarczy switch z zasilaniem PoE lub wspomniany wcześniej zasilacz.
Na koniec, dwa ostatnie elementy, o których warto pamiętać przy monitoringu. Pierwszy to adaptery (tzw. puszki) pod kamery. Z każdej kamery wystaje jeden lub kilka kabli podłączeniowych, które trzeba gdzieś schować. Montując na płaskiej ścianie masz trzy wyjścia: 1. nie robić nic i niech sobie wisi,
2. wykuć dziurę i gdzieś tam upchnąć to całe okablowanie, 3. zamontować puszkę, do której można wszystko spakować lub zamontować dedykowane adaptery. Wówczas to wszystko bardzo estetycznie wygląda. Drugi element to często pomijana skrzynka na rejestrator i cały osprzęt, która ładnie wszystko schowa, a przy okazji zabezpieczy przed zniszczeniem.
Wspomniałem tu jedynie o urządzeniach monitoringu. Ich sposób montażu, możliwości tych urządzeń i konfiguracja to już temat na inny tekst. Podsumowując, monitoring to nie taka prosta sprawa jak "podpiąć kamerę i działa".
Tel. 604-971-395
Łukasz Dutka
ul.Felińskiego 28/45
31-236 Kraków
Kontakt:
info.dutka@gmail.com